Sıkça Sorulan Sorular

Classloom’u kimler kullanabilir?

Classloom temel çıkış noktası veli- öğretmen, veli-veli paylaşımıdır. Ancak belli bir amaç etrafında toplanan ve bilgi ve belge paylaşma ihtiyacı içerisinde olan her grup (örneğin bir kurs sınıfı katılımcıları, bir proje grubu) Classloom’u bir platform olarak kullanabilir.

Bir gruba üye olmadan Classloom’u kullanamaz mıyım?

Classloom grup bazlı çalışan bir sistem. Bir gruba üye olmadan Classloom’un etkinlik ekleme, fotoğraf ekleme v.b. ekranlarını sistemde görüp kullanamazsınız. Tüm fonksiyonlar bir gruba üye olduğunuzda veya yeni bir grup kurduğunuzda işlemeye başlar.

Classloom’da birden fazla grubum olabilir mi?

Elbette. Birden fazla çocuğunuz olabilir veya çocuğunuzun birden fazla aktivitesi sebebiyle birden fazla gruba ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin çocuğunuzun okul sınıfı için bir grup varken, basketbol okulundaki eğitmen ve velilerle bambaşka bir grup kurabilirsiniz. Veya kendi gittiğiniz el sanatları kursu için bir grup kurmak isteyebilirsiniz. Bu tamamen size bağlı. Gruplarda kesinlikle sınır yoktur.

Bir gruba birden fazla öğretmen dahil olabilir mi?

Classloom’da Grupların kurulumu ve içerisinde kimlerin yer alacağı tamamen kullanıcılara bırakılmıştır. Bir grupta, özellikle branş öğretmenlerinin olduğu sınıflarda birden fazla öğretmen yer alabileceği gibi, hiç öğretmenin olmadığı sadece velilerin kendi kendilerine iletişim için kurdukları gruplar da olabilir.

Gruplarda moderatörün yetkileri neler?

Bir grubu kuran kişi grubun kurucusu ve doğal moderatörüdür. Bunun dışında grup kurucusu grubun üyeler sayfasından istediği üye veya üyelere moderatörlük hakkı verebilir.

Moderatörlerin grup üyelerinden farklı olarak sahip olduğu yetkiler aşağıdaki gibidir.

  • Gruba yeni moderatör atama/moderatörlüğü iptal etme (sadece kurucu)
  • Grup katılım isteklerini onaylama (tüm moderatörler)
  • Gruptan üye silme (tüm moderatörler)
  • Gruba kaydedilen tüm içerikleri güncelleyebilme ve silebilme (tüm moderatörler)
  • Grup profil bilgilerini güncelleyebilme (sadece kurucu)
  • Grubu silme ve kopyalama (sadece kurucu)
Classloom’a Kayıt oldum. Ama girdiğim ekranda hiçbir içerik görüntülenmiyor ben de kayıt yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Classloom gruplar üzerinden paylaşıma yönelik bir platformdur. Classloom ana sayfanızda dahil olduğunuz gruplarınızda kaydettiğiniz veya diğer grup üyelerinin girdiği içerikler görüntülenir. Herhangi bir gruba üye olmadan içerik paylaşmanız veya kayıt yapmanız veya kaydedilen içerikleri görmeniz mümkün değildir. O yüzden hemen bir grup oluşturarak veya daha önceden Classloom üzerinde açılmış bir gruba katılım isteği göndererek işe başlayabilirsiniz.

Gruplara katılım nasıl oluyor?

Gruplara üç şekilde katılım gösterebilirsiniz.

  1. Grubu kuran kişi veya herhangi bir grup üyesi tarafından davet edilirsiniz. Bu bilgi size eposta ile gönderilir. Eposta üzerinden onayladığınız anda grubun üyesi olmuş olursunuz.
  2. Classloom içerisinde grup araması yaparak istediğiniz gruba katılım isteği gönderirsiniz. Moderatör onayladığı anda bu bilgi eposta ile tarafınıza gönderilecektir.
  3. Katılmak istediğiniz grubun grup koduna sahip iseniz Classloom’a login olduğunuz ekranda, web tarayıcınızın adres (URL) alanına grup kodunu yapıştırın. Sistem otomatik olarak ilgili gruba katılım isteğinizi gönderecektir. Grup moderatörü onayladığında sistem yine bu bilgiyi size iletir.

Bu aşamalardan sonra Classloom’a giriş yaptığınız anda dahil olduğunuz grup(lar) sayfanızın sol tarafında görünür, grup linkine tıklayarak paylaşım yapabilirsiniz. Gruplardan istediğiniz zaman çıkabilirsiniz.

Benim eklediğim içeriği bir başkası silebilir mi?

Classloom’da bir içeriği kaydeden kişi kendi eklediği içeriklerle ilgili güncelleme yapma ve silme hakkına da sahiptir. Grup moderatörü yetkisine sahip olmayan herhangi bir grup üyesi sizin eklediğiniz içeriği silemez. Sadece Grup moderatörleri her türlü içeriği güncelleme ve silme hakkına da sahiptirler.

Classloom’daki grup güncellemelerinden nasıl haberim olacak?

Classloom dahil olduğunuz tüm gruplardaki güncellemeleri size epostalar yolu ile bildirir.

Anlık e-postalar: Profil > Bildirimler sayfanızda anlık eposta seçeneği işaretli ise Classloom anlık bilgilendirme almak istediğiniz grup aktiviteleri gerçekleştiği anda grupta yapılan kaydı/güncellemeyi anında eposta ile size bildirir. Bunun yanı sıra acil ve önemli durumlarda duyuru, etkinlik veya ödev kaydı yapan bir grup üyesi de bu kayıttan ilgilileri anında haberdar et seçeneğini işaretleyerek güncellemeden anında haberdar olmanızı sağlama hakkına sahiptir.

Haftalık Gündem e-posta: Profil > Bildirimler sayfanızda haftalık gündem eposta seçeneği işaretli ise Classloom her hafta Pazar günü akşamüstü tüm gruplarınızda gelecek hafta gerçekleşecek etkinlikler, verilen ödevler ve o hafta ile ilişkili duyuruları tek bir eposta ile size bildirir.

Geçen Haftanın Özeti:  Profil > Bildirimler sayfanızda “Geçen Haftanın Özeti”  eposta seçeneği işaretli ise, Classloom her hafta Pazar günü akşamüstü tüm gruplarınızda geçen hafta yapılan kayıtlar ve güncellemeler ile ilgili özet bilgiyi size gönderir.

Profilinizi kaydederken hem anlık bilgilendirme hem de haftalık gündem ve geçen haftanın özeti seçeneklerini aynı anda seçebilirsiniz. Bu durumda güncellemeler hem kaydoldukları anda hem de haftalık epostalar ile size bildirilecektir.

Gruplar nasıl kapanıyor? Kapanınca ne oluyor?

Classloom platformunun doğası gereği kurulan gruplar dönemsel gruplardır. Sınıf veli profili değişmedikçe grubu tüm üyeleri ile birlikte kopyalayabilir, grubun profil bilgilerini ve değişen üyelerinin (giden/gelen velilerin veya öğretmenlerin) güncellemesini yapabilirsiniz. Grup kopyaladığınızda bir önceki grupta yaptığınız paylaşımlar (bilgi, belge ve fotoğraflar) kopyalanmaz. Sadece grup üyeleri ile birlikte yeni bir grup yaratılır.

Ancak çocukları üst sınıflara/okullara geçtikçe belli senelerde aileler bambaşka velilerle karşılaşır. Eski veli grupları güncelliğini yitirebilir. Classloom grupları kapatma yetkisini grup kurucularına vermiştir. Ancak grup kurucusunun kapatmadığı ve 6 ay boyunca herhangi bir içerik eklenmeyen ve atıl kalan gruplar sistem tarafından tespit edilerek otomatik kapatılır. Bu tip bir durumda kapanıştan 2 hafta önce grubun tüm moderatörlerine grubun bir aktivitesi olmadığı için kapatılacağı bildirilir. Bu durumda moderatör grubun kapatılmamasını isteme hakkına sahiptir. 2 hafta içerisinde böyle bir talep gelmez ise gruplar epostadan 2 hafta sonra kapatılır ve içerikleri veritabanından silinir.

Grubumuzdaki içerik ve belgeler ne kadar süre ile depolanıyor?

Classloom girdiğiniz içerikleri ve dokümanları gruplar açık olduğu ve sizlere sunulan depolama kotalarının elverdiği müddetçe veritabanında tutar. Eklenen içerikler gruplara özeldir ve gruplar silindiğinde o grup içerisinde girilmiş tüm veriler, fotoğraflar ve belgeler sistemden silinecektir.

Grup silinmediği müddetçe, herhangi bir gruptan çıksanız da o gruba üye olduğunuz sürede, eklenirken sizin veya çocuğunuzun etiketlendiği fotoğraflar kişisel profilinizden erişilebilir halde olur ancak grubun diğer içerik ve dokümanlarına erişiminiz kesilir. Grup silinirse grupta etiketli olduğunuz fotoğraflara da erişemezsiniz.

Unutulmamalıdır ki Classloom bir belge/bilgi depolama alanı değil paylaşım alanıdır. Gruplar açık olsa dahi eklenen içeriklerin bilgisayarınıza indirilerek saklanması sorumluluğu her zaman size aittir. Bu konuda ayrıntılı bilgi için Classloom Kullanıcı Anlaşması’nı lütfen okuyunuz.

Kişisel bilgilerimi kimler görecek?

Classloom’da profilinizi kaydederken girdiğiniz bilgilerinizin bir kısmını sadece üyesi olduğunuz gruplardaki diğer üyeler görebilir. Üyeler profil bilgilerinizi görseldeki şekilde göreceklerdir. Telefon ve eposta bilgileri tüm grup üyeleri tarafından görülebilir.

image_0001

Takip ettiğiniz topluluklardaki topluluk üyeleri yazdığınız mesaj ve yorumlarda sadece sizin adınızı ve profil fotoğrafınızı görebilir hiçbir şekilde sizin iletişim bilgilerinize erişemez. Profil bilgileriniz kesinlikle grubunuzda olmayan üyeler tarafından görüntülenemez. Bilgileriniz ile ilgili gizlilik ve güvenlik kuralları hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Mobil cihazımdan Classloom’u kullanabilir miyim?

Classloom hem mobil hem de masaüstü bilgisayarlarda kolay kullanım sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem bağlantı kurduğunuz cihazın türünü anlar ve ara yüz ona göre şekillenir. Mobil cihazda kullanmak için internet bağlantısı dışında herhangi bir yazılım indirmeye gerek kalmaz.

Grup Duvarında neden sadece belli video sitelerinin linklerini paylaşmaya izin veriliyor?

“Classloom’da paylaşılan içeriklerin temiz ve kullanım şartlarımıza uygun olması bizim için çok önemlidir. Bu yüzden platformumuzda temiz, başkalarını rahatsız etmeyen içerik paylaşımını korumak için video paylaşımında sadece içerik şartları Classloom içerik ve kullanım şartlarına en çok uyan sitelerden video paylaşımına izin verilmektedir. Paylaştığınız videonun içeriğinin yasallığının ve kullanım şartlarımıza uygunluğunun sorumluluğu tamamen size aittir. Classloom kullanım şartlarına uymayan içerikleri yayından kaldırma hakkına her zaman sahiptir. Bu konudaki tavrımız en çok siz değerli Classloom kullanıcılarını korumaya yöneliktir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Duyuru Geçerlilik Tarihi ne anlama geliyor?

Duyuru geçerlilik tarihi duyurunun grup ana sayfasındaki duyurular bölümünde hangi tarihe kadar yayında kalacağını belirten tarihtir. Bu tarihten sonra “Duyuru” ana sayfada görüntülenmese bile silinmediği müddetçe “Duyurular” listesinde kayıtlı olarak kalacaktır.

Profil veya hızlı bakış sayfalarında üst menü bardaki linkler kayboluyor neden?

Profil ve hızlı bakış sayfaları sadece sizinle ilgili sayfalardır ve gruplardan bağımsızdır. Bu sayfalara girdiğinizde grup sayfalarından çıkış yapmış olursunuz. Üst menü barda yer alan Etkinlik / Ödev / Duyuru v.b. linkler gruplara ait linklerdir. Ekranınızın sol tarafında üyesi olduğunuz gruplardan herhangi birine tıklayıp grup sayfanıza girdiğinizde üst menüdeki linkler tekrar aktif hale gelir.

Kayıtlarda “Düzenle” butonunu göremiyorum neden?

Classloom’da sadece kendi eklediğiniz içeriklerde güncelleme yapabilir, kaydı silebilirsiniz. Sizin kaydetmediğiniz etkinlik/ödev/duyuru/fotoğraf/doküman kayıtlarında “Düzenle” butonu göremezsiniz. Not: Moderatörler tüm kayıtlarda “Düzenle” butonunu görerek güncelleme veya kayıt silme işlemi gerçekleştirebilir.

Kaydettiğim albümü silemiyorum, neden?

Classloom’da açtığınız albüme sizin dışınızda birileri de fotoğraf eklemiş ise sistem albümü silmenize izin vermez. Bu albümleri sadece grup moderatörleri silebilir. Konuyla ilgili grup moderatörünüze bilgi vermeniz gerekir.

Yardıma ihtiyacım olduğunda kime başvurmalıyım?

Sistem kullanımı ile ilgili bilgi almak isterseniz yardım merkezimizdeki içeriklere bir göz atmanızı öneririz. Ayrıca Classloom destek ekibi de sorularınızı yanıtlamak veya problemlerinizi çözmek için her zaman hazırdır. Ayrıca Sorun Bildir sayfasındaki formu doldurarak veya support@Classloom.com adresine göndereceğiniz e-posta ile  sorunuzu/sorununuzu anlatırsanız destek ekibimiz size yardımcı olmaktan büyük memnuniyet duyacaktır.