Classloom’da kurulan gruplara grup üyelerinin tümü içerik kaydedebilmektedir.

Gruplarına sadece kendilerinin kayıt girmesini isteyen grup kurucularına, bu imkanı vermek için “Salt Okunur Mod” alterntifi sunulmaktadır. 

Salt okunur moda getirilen gruplarda grup içerisine sadece grup kurucusu ve atayacağı moderatörler; etkinlik, ödev, fotoğraf, doküman, grup duvarı iletisi v.b. kayıtlar yapabilmektedir. Grubun diğer üyeleri gruba sadece izleyici olarak katılırlar, yapılan kayıtları okuyabilir, detaylarındaki doküman, fotoğraf v.b. belgeleri bilgisayarlarına indirebilirler ancak grup içerisine herhangi bir kayıt, duvar iletisi, yorum v.b. yapamazlar.

Salt okunur gruplarda da sistem tüm grup üyelerine anlık ve haftalık grup güncelleme epostaları göndermeye devam eder. Örneğin bir öğretmen sadece kendisinin ve diğer öğretmen arkadaşlarının veya sınıf annesinin (onları moderatör atayarak) kayıt girebileceği, velilerin ise izleyici olarak dahil olabileceği “Salt okunur” modda grup oluşturabilir.

Grubunuzu salt okunur grup yapmak için

  • Grubu Yönet > Grup Güncelle ekranına gidin.
  • Ekranın en altında bulunan “Salt Okunur” kutucuğunu işaretleyin.
  • Güncelle butonuna tıklayın.

salt okunur mod

Artık grubunuza sizden ve atayacağınız moderatörlerden başka kimse içerik kaydedemeyecektir. Grubunuzu dilediğiniz zaman kutucuğu işaretli olmaktan çıkarıp güncelleyerek genel paylaşıma açık hale getirebilirsiniz.