Classloom’un ödev kaydetme özelliği çoğunlukla öğretmenler tarafından kullanılacak bir özellik olsa da, ödevin ne olduğunu bilen veliler de diğer velilerle bu bilgiyi paylaşmak için ödev kaydı yapabilmektedir. Ödev kaydı çocuklara verilen ödevler ile ilgili bilgilerin, ödevin verildiği dersin ve ilişkili belgelerin sistemde kayıt altına alınmasına imkan tanır.

Ödev kaydetme ve paylaşma

Grup içerisindeyken ödev kaydetmek için üst menüde bulunan “Ödevler” linkine tıklayın.

ödev_linkine_tıklama

Karşınıza ödevler listesi gelecek. Listenin sağ tarafında bulunan “Ödev Ekle” butonuna tıklayarak ödev kayıt sayfasına ulaşabilirsiniz.

ödev_ekleme_butonu

Buradan ödevin ders, başlık, açıklama, teslim tarihi ve saatleri kısmını ve diğer alanlarını doldurduktan sonra oluştur butonuna tıklayarak ödev kaydı yapabilirsiniz.

Screen Capture by Snagit

Ödeve web adresi ekleme: Ödev kayıt sayfasında yer alan URL alanından ödev kaydınızla ilişkili bir web adresi eklemek istediğinizde internet tarayıcınızın (browser) adres alanındaki linki kopyalayıp buraya yapıştırabilirsiniz.

etknilik url alanı

Ödeve doküman Ekleme: Classloom’da yaptığınız ödev kayıtlarına 3 adede kadar doküman ekleyebilirsiniz. Ödev ile ilişkili doküman eklemek için Ödev Kayıt ekranının altındaki “Doküman Ekle” butonuna tıklayın.

ödev_dokuman secme

Sayfanın altına doküman kayıt alanları eklenecektir. Buradan “Seç” butonuna tıklayarak açılan pencereden bilgisayarınızdaki ilgili dokumanı seçin ve “Aç” butonuna tıklayın.

Dokümanı bilgisayarınızda seçtikten sonra dokümanın bilgisayarınızdaki isminden farklı bir isim vermek isterseniz seçim alanının üst kısmındaki alana dokümanın adını yazabilirsiniz.

Seçtiğiniz dokümanı silmek isterseniz yan tarafındaki “Sil” butonuna tıklamanız yeterli.

ödev_doküman_silme

Ödeve birden fazla dokuman eklemek istiyorsanız “Doküman Ekle” butonuna her tıkladığınızda sayfanın altına yeni doküman isim ve seçme alanları eklenecektir. Bu alanlardan diğer belgelerinizi seçebilirsiniz. Classloom ödev kayıtlarında 3 adete kadar belge eklemenize izin vermektedir.

odev_doküman_coklu_ekleme

Hızlı E-Posta Seçeneği: Hızlı e posta seçeneği yaptığınız kayıtla ilgili anında grup üyelerine bildirim yapılması içindir. Özellikle çok acil konuların grup üyelerine duyurulabilmesi için kaydeden kişiye böyle bir tercih yapma imkanı verilmiştir. Bu seçeneği işaretlediğinizde kişilerin Classloom bildirim tercihlerine bakmaksızın tüm grup üyelerine eposta ile yaptığınız kayıtla ilgili anlık bildirim gönderilir.

ÖNEMLİ NOT: Ödevlere eklediğiniz tüm belgeler Grubunuzun “Dokümanlar” sayfasına da burada kaydettiğiniz isimler ve indirme linkleri ile eklenmekte ve arşivlenmektedir. Ödevlerden eklenen dokümanlar, “Dokümanlar” listesinde yanlarında “Ödev” etiketi ile görüntülenir. Dilediğiniz zaman “Dokümanlar” listesinden de ödev dokümanlarında arama yapabilir hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

ödev_dokümanlar_listesinde_görüntüleme