Classloom’da dahil olduğunuz tüm grupların üyelerine sistem içerisinden birebir mesaj gönderip yazışma yapabilirsiniz.

Classloom’da mesaj gönderme ekranına ulaşmanın birkaç yöntemi vardır.

1-Online üyelere mesaj gönderebilirsiniz.

Grup üyelerinden sizinle aynı anda sistemde online olanlar grup ana sayfasının sağ kolonunda “Kimler İçeride” başlığı altında görüntülenir. Buradan mesaj-ikonu ikonuna tıklayarak kişiye doğrudan mesaj gönderebilirsiniz.

ana sayfa-online üyeler

 

2-Grup üyeleri listesinden istediğiniz kişiye mesaj gönderebilirsiniz.

Grup üyelerini görüntülemek için grup sayfanızın sağ üst kısmında görünen “Grup Üyeleri” butonuna tıklayın.

image021

Grubunuzdaki tüm üyeler listelenecektir. Grup listesinde online üyelerin mesaj ikonu yeşil, online olmayan üyelerin mesaj ikonu gri renkte görünür. Buradan mesaj göndermek istediğiniz üyenin isminin yanındaki mesaj-ikonu ikonuna tıklayarak o üyeye doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Mesaj göndermek için üyenin online olması şart değildir.

image022

Açılan mesaj ekranından doğrudan kişiye mesaj yazabilirsiniz.

image023

Gönder butonun tıkladığınızda mesaj gönderdiğiniz kişi, üst menü barda bulunan mesaj-ikonu ikonunun üzerinde kendisine yeni mesaj geldiğini gösterir bir uyarı alacaktır.

image024

 3-Üst menü bardaki mesaj-ikonuikonuna tıklayarak mesaj sayfanıza ulaşabilir buradan da dahil olduğunuz gruplardaki tüm üyelere birebir mesaj atabilirsiniz.

Mesaj sayfanızın sağ üst kısmında bulunan “Yeni mesaj” kutusuna tıklayın.

mesaj-yeni gönderme

Açılan ekranın üst kısmından mesaj göndereceğiniz kişiyi seçin. Siz kişinin ismini yazmaya başlar başlamaz sistem, üyesi olduğunuz tüm gruplardaki tüm üyelerden, ismi yazdığınız harf-heceyle uyumlu kişileri göstermeye başlar. Listeden mesaj göndereceğiniz kişiyi seçin.

mesaj kişi seçme

Mesajınızı yazın ve gönder butonun tıklayın.

image023

4- Yazıştığınız üyelerin isimlerine tıklayarak da mesaj yazabilirsiniz.

Üst menü bardaki mesaj-ikonu ikonuna tıklayarak ulaşacağınız mesaj sayfanızda daha önce mesajlaştığınız kişilerin isimleri sol tarafta listelenir. Buradan mesaj yazmak istediğiniz kişinin üzerine tıkladığınızda o kişi ile daha önceki mesajlaşma geçmişinize ulaşabilir, yeni mesaj da yazabilirsiniz.

mesaj-kişiden-yeni