Classloom’da istediğiniz anda yeni bir grup kurup üye davetinde bulunabilirsiniz. Ekranınızın sol tarafında Gruplar alanının alt kısmında yer alan “Yeni Grup Kur” linkine tıklayın.

yeni grup kurma

Grup Kurma Sayfasında;

Grup Adı alanına oluşturacağınız grup için bir isim yazın.

Grup adı verirken dikkat Classloom’da oluşturulan gruplar genel olarak dönemsel gruplar olacağı için isim verirken içinde bulunduğunuz yıl bilgisini de yazmanız grubunuzun bulunurluğunu ve diğer gruplardan farklılaşmasını sağlayacaktır. Grup adı verirken okulunuzun kısa adını da grup ismi içerisinde kullanabilirsiniz.

grup ismi göüntülenme

Okul/Kurum Seçimi: Classloom veri tabanına okul ve kurum kayıtları üyeler tarafından yapılmaktadır. Classloom’da sadece okullar değil kurslar, dersaneler, etüt merkezleri gibi farklı kurumlarla ilgili gruplar da kurulabileceği için bu alanı okul dışındaki kurum ve organizasyonların kaydı için de kullanabilirsiniz. Grup oluşturacağınız okulun/kurumun sistem üzerinde daha önceden kaydı yapılmış olabilir. O yüzden öncelikle okul /kurum adının karşısındaki boş alana ismini yazmaya başlamanız önerilir. Eğer okulunuz veya ilgili kurum sistemde kayıtlı ise siz adını yazmaya başladığınız anda ekranda uyumlu okul/kurum adları şehir bilgisi ile birlikte listelenecektir. Veri tabanında aynı okul veya kurum kaydının birden fazla olmaması için lütfen okulunuzun kayıtlı olup olmadığını kontrol edin ve listede varsa okulunuzu listeden seçin.

grup kurma-okul-seçimi

Okulunuzun/Kurumunuzun adı sistemde henüz kayıtlı değilse yeni bir okul / kurum kaydı oluşturmanız gerekir.


Yeni Okul Adı Kaydetme

Bunun için Grup Kurma sayfasındaki Okul / Kurum alanının yanında bulunan “Ekle” butonuna tıklayın.

okul ekleme buton

Açılan kayıt sayfasında

  • Okulunuzun veya grup oluşturacağınız kurumun adını yazın.

Okul / Kurum Adı Yazarken Dikkat: Kaydettiğiniz okul verya kurum adı başka gruplar tarafından da kullanılabileceği için lütfen isminin baş harfleri büyük ve yanlışsız olarak yazmaya dikkat edin. İsminde yer almıyorsa bulunduğu ilçe, şehir gibi bilgileri lütfen okul isminde yazmayın. Örn: Bağcılar Atatürk İlköğretim Okulu yazmak yerine sadece Atatürk İlköğretim Okulu yazıp ilçe seçimini aşağı kısımdan yapın.

  • Okulunuz / kurumunuz için Ülke / Şehir ve İlçe seçimlerini yapın. Birbiriyle ilişkili oldukları için, Şehir ve İlçe seçim alanlarının aktif hale gelmesi için Ülke / Şehir / İlçe seçimlerini sırasıyla yapmanız gerekir. (Farklı il ve ilçelerde aynı isimli okullar olma olasılığı sebebiyle okul kaydı yaparken şehir ve ilçe seçimi zorunlu tutulmuştur.)
  • Kaydet butonuna tıklayın okul adınız sistem veri tabanına kaydedilmiş ve artık kurulacak diğer gruplar tarafından da kullanılabilir hale gelmiştir.

Sınıf Seçimi: Classloom’da kreşten 12. Sınıf sonuna kadar her sınıf seviyesi için grup açabilirsiniz. Eğer oluşturacağınız grup bir sınıf ile ilişkili değilse “Diğer” seçeneğini işaretlemeniz yeterli olacaktır.

gru-kurma-sınıf-seçimi

Grup Fotoğrafının Seçimi: Grup fotoğrafı grubunuzun profilinde yer alacak görseldir. Fotoğraf alanındaki “Seç” butonuna tıklayarak istediğiniz fotoğrafı seçin.

grup kurma-profil -fotoğrafı

Grubunuzun ana sayfasında bu görsel ve grup adınız görüntülenecektir. Örnek Görüntü aşağıdaki gibi olur.

grup ismi göüntülenme

“Oluştur” butonuna tıkladığınızda yeni grubunuz sisteme eklenir ve sistem sizi doğrudan üye davet sayfasına yönlendirir. grup_kurma_sayfası_genel