Classloom’da gruplar doğası gereği dönemsel olarak açılan gruplardır. Ancak aynı veli grubu çocukları bir üst sınıfa devam etseler de devam ettirilmek istenebilir. Her yıl paylaşılacak içerikler değişeceği için aynı grubun devam ettirilmesi halinde bir önceki yılın içerikleri sonraki yılın içerikleri ile karışabilir. Bu sebeple üyeleri devam eden ancak içerikleri değişmek durumunda kalan yeni gruplar kurmayı ve devam ettirmeyi kolaylaştırmak için “Grup Kopyalama” fonksiyonu geliştirilmiştir.

  • Bir grup kopyalandığında sadece o grubun üyeleri devam eder, yeni grupta eski grubun içerikleri yer almaz.
  • Grup kopyalama hakkı sadece grup kurucularında vardır.

Grup Kopyalamak için Grup Üyeleri sayfasındaki  “Grup Güncelle” sekmesine tıklayın. Açılan “Grup Güncelleme” ekranın sol alt kısmında “Kopyala” butonunu göreceksiniz.

grup kopyala butonu

Bu butona tıkladığınızda sistem grubu tüm üyeleri ile birlikte kopyalayacak ve sizden oluşturulan yeni gruba bir isim vermenizi isteyecektir. Grup kopyalamada aynı üyelere tekrar davet maili göndermeye gerek kalmaz. Eski grubun üyeleri yeni grubunda doğal üyeleri olurlar.

Oluşan yeni grubun profilinde gerekli güncellemeleri yapmanızın ardından kopyaladığınız grup üyelerinin “Gruplarım” alanında, yeni grup diğer grup isimleri ile birlikte görüntülenmeye başlayacaktır.

grup kopyalama ekranı

Sistem oluşan tüm grup üyelerine bir bildirim ile yeni grubun bilgisini verecektir. Üyeler dilerlerse gönderilen eposta üzerinden veya ilgili grubun sayfasından gruptan ayrılabilirler.

Siz de Grup Üyeleri sayfasından dilediğiniz üyeyi gruptan çıkarabilir ve yeni üyeleri gruba davet edebilirsiniz.