Classloom’da Grup Duvarında video linkleri üzerinden video paylaşımı yapılabilmektedir. Video linki eklemek için duvarın üst kısmındaki “Video” yazısına tıklayın.

image013

Açılan alanda üst kısma yayınlayacağınız video ile ilgili bir açıklama yazabilirsiniz. Alt alan paylaşacağınız video linki içindir. Paylaşacağınız videoyu izlediğiniz video paylaşım sitesinin Web adres alanındaki tüm linki kopyalayıp bu alan yapıştırmalısınız. (Classloom şu anda sadece Youtube videolarının paylaşımına izin vermektedir.)

image014

image015

Bilgisayarınızın “Enter” tuşuna bastığınızda videonuz yayına alınacaktır. Tüm grup üyeleri doğrudan video ekranının üzerine tıklayarak videoyu izleyebilirler.

image016

Neden sadece belli video sitelerinin linklerine izin veriliyor?

Classloom’da paylaşılan içeriklerin temiz ve kullanım şartlarımıza uygun olması bizim için çok önemlidir. Bu yüzden platformumuzda temiz, başkalarını rahatsız etmeyen içerik paylaşımını korumak için video paylaşımında sadece içerik şartları Classloom içerik ve kullanım şartlarına en çok uyan sitelerden video paylaşımına izin verilmektedir. Paylaştığınız videonun içeriğinin yasallığının ve kullanım şartlarımıza uygunluğunun sorumluluğu tamamen size aittir. Classloom kullanım şartlarına uymayan içerikleri yayından kaldırma hakkına her zaman sahiptir.   Bu konudaki tavrımız en çok siz değerli Classloom kullanıcılarını korumaya yöneliktir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

Classloom’a video yükleyebilir miyim?

Classloom şu anda sadece grup duvarında farklı video paylaşım sitelerine yüklenmiş video içeriklerinin, linkleri vasıtası ile paylaşımına izin vermektedir. Gelecekte sizlerin de kendi bilgisayarınızdan video yükleyebilmeniz için çalışmalarımız sürmektedir. Şimdilik paylaşacağınız videolarınızı öncelikle link paylaşımına izin verdiğimiz video paylaşım sitesi Youtube’a yükleyerek sonrasında linkini paylaşmanızı önermekteyiz.

ÖNEMLİ NOT: Videonuzun sadece linkini paylaştığınız kişilerce görüntülenmesi ve Classloom duvardan diğer grup üyelerince izlenebilmesi  için Youtube’a yüklerken gizlilik ayarını Özel değil Liste Dışı olarak belirlemeniz gerekir. Gizlilik ayarı “Özel” olarak belirlenen videolar Classloom’da diğer grup kullanıcıları tarafından izlenemez. “Liste Dışı” video gizlilik ayarı ile ilgili Youtbe’un yardım içeriği aşağıdaki gibidir.

Liste Dışı Videolar (Youtube yardım metni)

Bir videoyu liste dışı yaptığınızda video bağlantısını bilen tüm kullanıcılar ilgili videoyu görüntüleyebilir. Kanal sayfanızda Videolar sekmesini ziyaret eden diğer kullanıcılar liste dışı videolarınızı göremez. Liste dışı videonuz herkese açık bir oynatma listesine eklenmediği sürece YouTube’un arama sonuçlarında çıkmaz.

Liste dışı bir video paylaşmak için video bağlantısını videoya erişmesini istediğiniz kullanıcılarla paylaşmanız yeterlidir. Böylece bu kullanıcılar videoyu görebilir. Gizli videoların aksine, videoyu paylaştığınız kişilerin videoyu görebilmek için bir Google hesabına sahip olması gerekmez. Ayrıca, bağlantıyı bilen herkes bağlantıyı yönlendirmek gibi bir dizi yolla videoyu yeniden paylaşabilir. Başka kullanıcıların videonuzu yeniden paylaşmasını istemiyorsanız videonuzu Gizli olarak ayarlayın.

Liste dışı videolar oluşturabilmek için YouTube hesabınızın iyi durumda olması gerekir.

Youtube Video Gizlilik Ayarlarının Değiştirilmesi İle İlgili Yardım Ekranına Bu Linkten Ulaşabilirsiniz