Grup içerisindeyken etkinlik kaydetmek için üst menüde bulunan “Etkinlikler” linkine tıklayın.

image031

Karşınıza “Etkinlikler Listesi” gelecek. Listenin sağ tarafında bulunan “Etkinlik Ekle” butonuna tıklayarak etkinlik kayıt sayfasına ulaşabilirsiniz.

etknilik ekleme butonu

Buradan etkinliğin başlık, açıklama, başlangıç ve bitiş tarih ve saatleri kısmını ve diğer alanlarını doldurduktan sonra oluştur butonuna tıklayarak etkinlik kaydı yapabilirsiniz.

etkinlik ekleme sayfası

Etkinliğe Malzeme Ekleme: Dilerseniz etkinlik kaydınıza malzeme bilgisi de ekleyebilirsiniz. Her malzemeyi bir satıra yazıp (Enter) tuşuna basarak bir alt satıra geçebilirsiniz. Malzeme alanı özellikle çocukların malzeme getirmesi gereken etkinlikler için düşünülmüştür. Yiyecekten, elişi kağıdına, atık materyalden, yüzme malzemelerine kadar çok farklı kategoride malzeme tanımı yapabilirsiniz.

etknilik malzeme

 

Etkinliğe web adresi ekleme: Etkinlik kayıt sayfasında yer alan URL alanından etkinlik kaydınızla ilişkili bir web adresi eklemek istediğinizde browserınızın adres alanındaki linki kopyalayıp buraya yapıştırabilirsiniz.

etknilik url alanı

Etkinliğe Doküman Ekleme: Classloom’da yaptığınız etkinlik kayıtlarına 3 adede kadar dokuman ekleyebilirsiniz. Etkinliğiniz ile ilişkili doküman eklemek için Etkinlik Kayıt ekranının altındaki “Doküman Ekle” butonuna tıklayın.

etknilik ekleme-dokuman ekleme

Sayfanın altına dokuman kayıt alanları eklenecektir. Buradan “Seç” butonuna tıklayarak açılan pencereden bilgisayarınızdaki ilgili dokumanı seçin ve “Aç” butonuna tıklayın.

Dokumanı bilgisayarınızda seçtikten sonra dokumanın bilgisayarınızdaki isminden farklı bir isim vermek isterseniz seçim alanının üst kısmındaki alana dokumanın adını yazabilirsiniz.

etknilik dokuman isim alanı

Seçtiğiniz dokümanı silmek isterseniz yan tarafındaki “Sil” butonuna tıklamanız yeterli.

etknilik_eklenen dokumanı silme

Etkinliğe Birden fazla dokuman eklemek istiyorsanız “Dokuman Ekle” butonuna her tıkladığınızda sayfanın altına yeni dokuman isim ve seçme alanları eklenecektir. Bu alanlardan diğer dokümanlarınızı seçebilirsiniz. Classloom etkinlik kayıtlarında 3 adete kadar dokuman eklemenize izin vermektedir.

etknilik_çoklu_dokuman ekleme

Hızlı E-Posta Seçeneği: Hızlı e posta seçeneği yatığınız kayıtla ilgili anında grup üyelerine bildirim yapılması içindir. Özellikle çok acil konuların grup üyelerine duyurulabilmesi  için kaydeden kişiye böyle bir tercih yapma imkanı verilmiştir. Bu seçeneği işaretlediğinizde kişilerin Classloom bildirim tercihlerine bakmaksızın tüm grup üyelerine eposta ile yaptığınız kayıtla ilgili anlık bildirim gönderilir.

ÖNEMLİ NOT: Etkinliklere eklediğiniz tüm dokumanlar Grubunuzun “Dokümanlar” sayfasına da burada kaydettiğiniz isimler ve indirme linkleri ile eklenmekte ve arşivlenmektedir. Etkinliklerden eklenen dokumanlar, “Dokümanlar” listesinde yanlarında “Etkinlik” etiketi ile görüntülenir. Dilediğiniz zaman “Dokümanlar” listesinden de etkinlik dokümanlarında arama yapabilir hızlı erişim sağlayabilirsiniz.