Classloom’da grubunuz içerisinde grup üyeleri ile paylaşmak istediğiniz dokümanları kaydetmeniz mümkündür. Dokümanlar alanı hem bağımsız doküman ekleme imkanı sunarken hem de grubun tüm etkinlik / ödev / duyuru kayıtlarının içine eklenen belgeler için de bir arşiv niteliği görür. Farklı kayıtlardan eklenen dokümanlar yanlarında etiketleri ile Dokümanlar Listesinde görüntülenir.

Grubunuzda kaydedilmiş dokümanlara/belgelere ulaşmak veya yeni belge kaydetmek istiyorsanız Üst menüde bulunan “Dokümanlar” linkine tıklayın.

image076

Dokümanlar listesinin sağ tarafında bulunan “Doküman Ekle” butonuna tıklayarak Doküman Kayıt sayfasına ulaşabilirsiniz.

dokuman ekleme butonu

Buradan dokümanın başlığını, var ise ilgili açıklamayı yazıp, Seç butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan ilgili dosyayı seçin. Oluştur butonuna tıklayarak dokümanın kaydını gerçekleştirebilirsiniz. Kaydettiğiniz doküman “Dokümanlar” listesine eklenecektir.

image078

Doğrudan dokümanlar alanından eklenen ve hiçbir etkinlik/ödev veya duyuru ile ilişkili olmayan Belgeler listede etiketsiz olarak gözükür. Doküman ismine tıklayarak açılan alandan “İndir” butonu ile eklenen belgeleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

image079

Classloom’a Doküman Olarak Eklenebilecek Dosya Türleri

Dokümanlar alanına sadece aşağıdaki uzantıları olan belge türlerini ekleyebilirsiniz.

Geçerli resim formatları: .jpg, . jpeg, . png, .gif

Geçerli dosya formatları: .pdf, .txt, .rtf, .csv, .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx, .odt, .ott, .oth, .odm, .zip, .rar

Bu formatların dışında dosya eklemeye çalıştığınızda sistem size uyarı verecektir.

image080

Classloom’da şimdilik video ve ses dosyalarının yüklenmesine izin verilmemektedir. İleride bu formattaki dosyaların da eklenebilmesi konusunda çalışmalarımız sürmektedir.

ÖNEMLİ NOT: Doküman Ekle fonksiyonu ile veya Ödev/Etkinlik/Duyuru detayından eklenen fotoğraflar Grup Fotoğrafları bölümünden bağımsızdır ve bu fotoğraflara sadece Dokümanlar Listesinden ve İlgili Kayıt altından erişilebilinir. Amacınız fotoğraf paylaşmak ise “Fotoğraflar” alanından fotoğraf eklemeniz daha uygun olacaktır.