Classloom’u hızlıca kullanmaya başlamak için bu kılavuzdaki bilgiler ve adımları takip edebilirsiniz!

Classloom’un bütün fonksiyonları grup bazlı olarak çalışır. Herhangi bir grup kurmadan veya bir grubun üyesi olmadan Classloom’un fonksiyonlarını göremez veya kullanamazsınız. O yüzden üye olur olmaz ya bir grup kurmalı ya da katılmak istediğiniz bir gruba katılım isteğinde bulunmalısınız.

Classloom’da siz veya bir başkası (bir öğretmen) çocuğunuzun devam ettiği sınıf için bir grup kurar. Gruba davet etmek istediği kişileri davet eder. Classloom temelde öğretmen-veli, veli-veli paylaşımını ve iletişimini hedefleyen bir platform olsa da elbette kurulan grupların mutlaka bir sınıf için olması şart değildir. (Çocuğunuzun basketbol kursu veya kendi gittiğiniz el sanatları kursu için de bir grup kurabilirsiniz örneğin). Grubun tüm üyeleri, grup içerisinde etkinlik, duyuru, fotoğraf, belge kaydı yapabilir. Grup duvarında ileti paylaşabilir veya iletilere yorum yapabilir. Kaydedilen tüm içerikler sadece o gruba özeldir ve grup sayfasındayken bütün grup üyeleri tarafından görülebilir ve detaylarına erişilebilir.

Sadece özel mesaj fonksiyonu gruptan bağımsız olarak işler ve birebir gönderilen mesajları sadece muhatapları görebilmektedir.

Profil bilgilerinizi doldurun

Profil bilgileriniz hem Classloom’da belli fonksiyonları kullanabilmeniz hem de diğer üyelerin sizi tanıyıp iletişim kurması için önemlidir. Lütfen profil bilgilerinizi doldurmayı unutmayın.

Örnek grubu inceleyin

Classloom’da neler yapabileceğinizi hızlıca keşfetmek için Ekranınızın sol tarafında Gruplar yazısının yanında göreceğiniz “Örnek” linkine tıklayarak Örnek Gurubu inceleyin. Burada pek çok örnek kayıt görecek ve kayıtlar nerede nasıl görüntüleniyor keşfedebileceksiniz.

örnek grup linki

Şimdi bir grup kurun veya bir gruba katılım isteğinde bulunun

Classloom’da nasıl grup kuracağınızı öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Dilerseniz Classloom’da grup kurma veya Bir gruba katılım isteğinde bulunma yardım içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Classloom’u keşfetmek için kurduğunuz gruba birkaç içerik kaydedin

Classloom’u tanımanın en pratik yolu öncelikle kurduğunuz grup içerisine bir kaç içerik kaydetmektir. Böylelikle daha sonra grubunuza davet edeceğiniz üyeler gruba geldiklerinde kaydettiğiniz içerikleri görüp fonksiyonları daha hızlı tanıyabileceklerdir.

Bir gruba üye olarak kabul edildiyseniz zaten önceden paylaşılan içerikleri görüp detaylarına tıklayarak inceleme yapabilirsiniz.

Grubunuza üye davet edin

Grubunuza üye davet etmenin pek çok farklı yolu var. Nasıl üye davet edebileceğinizi keşfetmek için aşağıdaki videoyu izleyebilir veya Gruba üye davet etme yardım içeriğini okuyabilirsiniz.

Üye katılım isteklerini onaylayın

Grup kodu paylaşarak davet ettiğiniz veya grup katılım isteği fonksiyonu ile grubunuza katılım isteğinde bulunan üyelerin katılım isteklerini onaylayın. Grup katılım isteklerini onaylama yardım içeriğinden faydalanabilirsiniz.

Çocuklarınızı katıldığınız veya kurduğunuz gruplarla ilişkilendirin

Eğer bir veli olarak Classloom’u kullanıyorsanız grup kurduktan veya gruplara katıldıktan sonra profil sayfalarınızdan kaydettiğiniz çocuklarınızı gruplarla ilişkilendirirseniz, çocuklarınızın gündemlerini tek bir ekrandan takip edebilirsiniz. Özellikle çocuğunuzun birden fazla grupla ilişkili olması veya birden fazla çocuğunuz olması halinde  bu özellik çok işinize yarayacak. Nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Grubunuzun bir parçası olun ve paylaşmaya, yazışmaya, iletişim kurmaya başlayın

Classloom bilgilendirmeleri nasıl çalışıyor?

Katıldığınız gruplarda kim ne kaydetti, gelecek haftanın gündemi ne kolaylıkla takip etmeniz için Classloom size anlık ve haftalık emaillerle bilgilendirmede bulunur. Ne sıklıkta ve hangi yöntemle grup aktivitelerinden haberdar olmak istediğinizi kendiniz seçebilirsiniz. Bilgilendirme ayarlarınızı nasıl yapacağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Classloom gruplarınıza istediğiniz yerden erişin

Classloom ekranları mobil telefon, tablet, laptop ve masaüstü bilgisayar ekranları için %100 optimize edilmiştir. İstediğiniz cihazla istediğiniz yerden istediğiniz zaman Classloom’a bağlanabilir, Classloom gruplarınızda paylaşılanları görebilir, içerik kaydedebilirsiniz.